Wśród chorób zagrażających roślinom w naszym ogrodzie szczególnie groźne i, niestety, najczęściej występujące są choroby grzybowe. Nie tylko oszpecają rośliny, ale powodują ich zamieranie. Rozpoznamy je po charakterystycznych objawach: - plamach - zniekształceniach - nalotach i naroślach Możemy im zapobiegać, umiejętnie dawkując nawozy. Jeśli się pojawią, zwalczamy je środkami chemicznymi.

                                           MECH  I CHWASTY NA TRWNIKU

 

 Jak zwalczać chwasty na trawniku?

Zanim założymy trawnik
Mimo właściwej pielęgnacji, efekt pięknej darni, zdobiącej nasz ogród, może zostać zniwelowany przez pojawiające się chwasty na trawniku. Dlatego też walkę z chwastami powinniśmy rozpocząć jeszcze zanim założymy trawnik. Na około dwa tygodnie przed wysianiem trawy powierzchnię przyszłego trawnika opryskujemy herbicydem, np. Roudup Ultra 360 SL. Dwutygodniowy okres pozwoli na przeniknięcie herbicydu do wnętrza chwastów i zniszczenie nie tylko ich części nadziemnych, ale również ich korzeni.

Gdy trawnik już rośnie

Gdy trawnik już wyrośnie, w walce z chwastami na trawniku pomaga odpowiednia pielęgnacja trawnika i zachowanie czystości. Dogodne warunki do rozwoju chwastów powstają gdy zaniedbana trawa nie jest wystarczająco silna aby konkurować z pojawiającymi się chwastami. Dlatego też ważne jest odpowiednie podlewanie i nawożenie trawnika, a także bieżące usuwanie pojawiających się pojedynczo chwastów. Rozprzestrzenianiu się chwastów sprzyja również niezgrabienie skoszonej trawy.

  Zwalczanie chwastów wieloletnich
Chwasty będące roślinami jednorocznymi niszczone są podczas koszenia. Gorzej jest z chwastami wieloletnimi, jak na przykład z bardzo popularnym mniszkiem lekarskim (mleczem) czy z koniczyną, które trzeba całkowicie usunąć, gdyż w innym wypadku bardzo szybko ponownie pojawią się w ogrodzie. Mniszka możemy wyciąć wraz z korzeniami za pomocą długiego i wąskiego noża. Fragmenty porośnięte koniczyną trzeba usunąć w całości i w miejscach tych zasiać trawę od nowa. Usunięcie trawnika i ponowne wysianie jest również konieczne w przypadku chwastów jednoliściennych, będących najczęściej trawami, rosnącymi szybciej od traw użytych w wysianej mieszance i różniącymi się od nich wyglądem.
Ponieważ ręczne usuwanie chwastów z trawnika jest bardzo pracochłonne, a na dużych powierzchniach wręcz niemożliwe do wykonania, możemy w walce z chwastami na trawniku wspomóc się środkami chemicznymi. Do zwalczania chwastów na już istniejącym trawniku używa się herbicydów selektywnych, czyli takich które niszcząc chwasty, nie zniszczą samego trawnika. Środki te są skuteczne w przypadku chwastów dwuliściennych, takich jak babka, koniczyna, podbiał, czy mlecz. Pomocne będą takie środki jak Golf 292 EW, Starane 250 EC, czy Mniszek 540 SL. Środki te nie zwalczą niestety chwastów jednoliściennych.

Mech na trawniku

Poza chwastami, na trawniku może pojawić się również mech. Przyczyn pojawienia się mchu na trawniku może być kilka. Dopiero po ich rozpoznaniu można przystąpić do skutecznej likwidacji problemu. Oto podstawowe przyczyny pojawiania się mchu na trawniku:
•gleba jest zbytnio zakwaszona (można to sprawdzić pH-metrem) i pH jest niższe niż 6,0. W tej sytuacji należy nawieźć trawnik nawozem zawierającym wapń, tak aby doprowadzić do pH obojętnego (około 6,5),
•gleba jest mało przepuszczalna lub nadmiernie ubita (np. skutek częstego deptania), trzeba ją rozluźnić wertykulatorem lub aeratorem, następnie na powierzchni trawnika rozsypać około centymetrową warstwę piasku i przeczesać go elastycznymi widłami,
•powierzchnia trawnika jest warstwą tak zwanego filcu, czyli plątaniny obumarłych pędów i niezgrabionych, skoszonych źdźbeł trawy. Filc trzeba wygrabić ostrymi grabiami i pamiętać, by zawsze po koszeniu usuwać z powierzchni trawnika ściętą trawę,
•trawnik jest zbyt często i zbyt nisko koszony - trzeba go skosić na wysokości 4 cm i nie częściej niż raz w tygodniu.

W większości problemów z mchem bardzo pomocne są specjalne nawozy ze środkiem przeciwdziałającym występowaniu mchu, np. Antymech. Trawnik możemy również opryskać preparatem Mogeton 25 WP. Przy temperaturze około 18°C mech na trawniku zacznie bieleć już po kilku dniach, a zniknie po około dwóch tygodniach.
.



   
.

.

ZAMIERANIE PĘDÓW Choroba spowodowana przez kilka rodzajów grzybów, także żyjących w glebie. Jakie rośliny atakuje: - występuje na drzewach i krzewach ozdobnych iglastych oraz liściastych, m.in. kalinach, różach, różanecznikach, wierzbach, klonach, lipach, wiązach, jałowcach i sosnach. Jak się objawia: - na młodych pędach pojawiają się brunatne, stopniowo powiększajace się plamy. Powstające zniekształcenia (zwane zrakowaceniami) mogą doprowadzić do obumarcia tej części rośliny, która znajduje się powyżej porażenia. Rośliny zainfekowane przez grzyby glebowe więdną, ponieważ nie mogą pobierać wody. Jak zapobiegać i leczyć: - aby nie rosprzestrzeniać choroby, po każdym cięciu dezynfekujemy sekator denaturatem. Leczenie polega na usunięciu chorego fragmentu i podlewaniu roślin preparatami Bravo 500 SC, Biosept 33 SL lub Gwarant 500 SC
MONILIOZA Coraz powszechniejsza choroba grzybowa. Sprzyja jej deszczowa i ciepła wiosna. Jakie rośliny atakuje: - głównie ozdobne, a także owocujące odmiany wiśni i śliw; często pojawia się na leszczynie, brzoskwini i migdałku trójklapowym. Jak się objawia: - najpierw atakuje kwiaty, które szybko więdną i zasychają, nie opadając; w skrajnych przypadkach pokrywają się szarym włochatym nalotem. Następnie choroba przechodzi na młode pędy, które więdną, brązowieją i zamierają. Porażeniu ulegają również starsze zdrewniałe pędy a później owoce. Jak zapobiegać i leczyć: - zapobiegawczo należy stosować środki chemiczne przed kwitnieniem. Leczenie sprowadza się do usuwania zainfekowanych kwiatów, pędów i owoców oraz obcinania gałęzi kilka centymetrów poniżej granicy zakażenia. Warto pamiętać, aby co roku przed kwitnieniem i ponim spryskiwać rośliny Topsinem M 70 WP.
 RDZA Choroba grzybowa, której sprzyjają mroźna zima, a po niej chłodna wiosna i mokre lato, nadmierne nawożenie azotem oraz brak potasu w glebie. Jakie rośliny atakuje: - drzewa i krzewy liściaste, byliny i kwiaty jednoroczne, trawy i warzywa. Jak się objawia: - na spodzie liści i pędach widać żółte lub rdzawe grzybnie. Wierzch liści stopniowo pokrywa się plamami o różnym kształcie, barwy początkowo żółtej lub pomarańczowej, przechodzącej w brunatną i czarną. Zainfekowane części roślin zamierają. Jak zapobiegać i leczyć: - nie nadużywamy nawozów azotowych. Przez cały sezon wycinamy porażone części i spryskujemy roślinę preparatami Amistar 250 SC, Baymat Ultra AE lub Biosept 33 SL.
MĄCZNIAK PRAWDZIWY Choroba grzybowa, której sprzyja ciepła, deszczowa aura latem i jesienią oraz duże różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą. Jakie rośliny atakuje: - poraża liście, pąki i pędy bylin, krzewów oraz drzew, najczęściej róży, nachyłka, mięty, katalpy, dębu, ostróżki i klonu. Jak się objawia: - zaatakowane części pokrywają się jasnoszarym mączystym nalotem, potem ulegają zniekształceniu: marszczą się, z czasem ciemnieją, więdną i zasychają. Choroba łatwo przenosi się na sąsiednie rośliny, szczególnie gdy rosną zbyt blisko siebie i brak im nawozów oraz gdy ziemia wokół korzeni jest przesuszona. Jak zapobiegać i leczyć: - należy pamiętać o systematycznym podlewaniu i prawidłowym nawożeniu. Pierwsze objawy zwalczamy stosując Bravo 500 SC, Amistar 250 SC, Topsin M 500 SC. Silnie porażone fragmenty roślin usuwamy i palimy.
 SZARA PLEŚŃ Choroba grzybowa, której sprzyjają częste opady, niska temperatura oraz przenawożenie azotem. Jakie rośliny atakuje: - występuje na różach, liliach mieczykach i tulipanach, nie omija też drzew i krzewów iglastych. Jak się objawia: - na pędach, liściach oraz kwiatach widać liczne brązowe plamki pokryte szarym pylącym nalotem. Stopniowo zlewają się one w coraz większe plamy niszczące roślinę. Choroba rozwija się szybko i atakuje sąsiednie rośliny. Krzewy róż często ulegają zakażeniu po zbiorze kwiatów (infekcja rozwija się od miejsca cięcia pędu). Jak zapobiegać i leczyć: - wiosną i latem nie nadużywamy nawozów azotowych, sadzimy - niezbyt gęsto - tylko zdrowe rośliny (szczególnie dokładnie oglądamy cebule kwiatowe) i podlewamy na podłoże, a nie na liście. Zaatakowane rośliny opryskujemy preparatami Teldor 500 SC, Topsin M 500 SC lub Kaptan Zawiesinowy 50 WP.